kulinaria

wtorek, 27 października 2015

Czynniki zdrowia, cz. 1 - Odżywianie

Chciałabym dziś opowiedzieć o bardzo prostych sposobach na odżywianie służące naszemu zdrowiu. Na wielu portalach zamieszczane są radykalne porady, a wiadomo - kobiety pracujące, z dziećmi, ludzie zabiegani, nie zawsze są w stanie dostosować swój styl życia do tych wszystkich wskazówek. Jednak jest kilka naprawdę prostych sposobów na zmianę naszych przyzwyczajeń żywieniowych tak, aby posiłki nie kojarzyły nam się z nieustannymi wyrzeczeniami.

Najkorzystniejsza dla człowieka jest żywność nieprzetworzona, to znaczy w jak najprostszej postaci. Byłoby idealnie, gdyby wszystkie były organic, ale wiemy, jak trudno je zdobyć, a jeśli nam się uda, najczęściej są drogie.

Świeże warzywa i owoce powinny stanowić jak największy procent naszego codziennego jadłospisu.


Własne przetwory, bez dodatku konserwantów: weki, suszki czy mrożonki to naprawdę dobre rozwiązanie. Gotowe dania zakupione w sklepie zawsze są wzbogacone tzw. "ulepszaczami".




Dostarczajmy naszemu organizmowi jak najwięcej składników odżywczych zawartych w naturalnych produktach. 
Dla przykładu - moje śniadanie w dni pracujące to koktajl owocowy z bananów, melona i owoców sezonowych. Nie zaszkodzi dorzucić świeżych zielonych liści szpinaku czy jarmużu. Innym zdrowym pomysłem na śniadanie jest przygotowanie własnego musli czy granoli ( przepis na granolę tutaj, gdyż w gotowych płatkach znajduje się mnóstwo cukru. Do tego polecam raczej jogurt naturalny niż mleko.


Kiszonki to kolejny niezawodny sposób na utrzymanie zdrowia. Probiotyki zawarte w kiszonej kapuście czy ogórkach, a także w kefirze i naturalnym jogurcie doskonale wpływają na florę naszych jelit.


Napoje - tutaj też w prosty sposób można bardzo wiele zmienić. Najlepiej gasi pragnienie czysta woda. Nawadnianie to bardzo ważny czynnik naszego zdrowia. Ja piję codziennie na czczo szklankę wody z sokiem z połówki cytryny. Działa oczyszczająco, dostarcza witaminy C i nawadnia. 


Kompoty owocowe doskonale zastąpią słodzone napoje ze sklepu. Bardzo cenię sobie także zioła i herbatki z nich. Gdy jest chłodno, polecam kwiat lipy, przed zaśnięciem melisę, na trawienie miętę, leczenie niedokrwistości doskonale wspiera pokrzywa. Oczywiście niesłodzone - naprawdę można się przyzwyczaić. Ostatnim moim odkryciem jest herbata z aronii, o której pisałam tutaj


Jak każdy, mam słabość do przekąsek. Ale staram się dbać o to, by nie były to słodycze kupione w sklepie pełne tłuszczów trans i mnóstwa cukru. Są to raczej orzechy, pestki, owoce i słodycze domowego wyrobu oparte na zdrowych komponentach jak ta szarlotka czy te pralinki. W domowej produkcji słodyczy używajmy cennych dodatków takich jak kakao, imbir i cynamon.



Jeśli chodzi o przyprawy, unikajmy tych, w których znajdują się tzw. wzmacniacze smaku. Najcenniejszymi przyprawami są zioła, szczególnie te wyhodowane we własnych ogródku lub na balkonie. Bardzo zdrową przyprawą o właściwościach przeciwnowotworowych jest kurkuma, której postaram się poświęcić osobny post. I nie zapominajmy o cudownych właściwościach zdrowotnych i walorach smakowych czosnku!


Ponadto jedną z moich zasad jest używanie jak najmniejszej ilości tłuszczu. W swojej kuchni nie używam margaryny, jedynie masło. 

Zdaję sobie sprawę, że to, o czym piszę, nie jest wielkim odkryciem, jednak mam nadzieję, że takie proste rady, jak chociaż trochę podnieść jakość swoich posiłków, okażą się przydatne. A kiedy już choć trochę zmienimy nawyki żywieniowe, coraz bardziej smakują nam proste posiłki.
Pozdrawiam Was znad miseczki własnoręcznie przygotowanych czipsów jabłkowych.




4 komentarze:

  1. I do tego wszystkiego jeszcze dorzucam naleweczkę domowej roboty :)
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, tylko o tym powinno być chyba w części 4 - o stresie))) Pozdrowionka!

      Usuń
  2. Zgadzam się w zupełności :) Mądre odżywianie to podstawa. Lepiej zapobiegać niż leczyć...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoje doświadczenia też to potwierdzają. Pozdrowienia.

      Usuń